1 דקות קריאה
18 Jul
18Jul

מחקר עומק על מצב חוסר ביטחון עצמי ואובדן ערך אישי, מלמד, כי מצבי תודעה שליליים אלו, נגרמים לאדם מהצטברות תת קרקעית של טראומות לא פתורות בצביר הזיכרונות הלא מודעים שבו. 

כאשר חווים או עדים לאירוע טראומתי, תחושת הביטחון והשליטה, שעליה אנחנו נשענים במהלך חיינו, נקרעת בבת אחת. חשיפה לאירוע כזה מעוררת במרבית המקרים תגובה, הכוללת מנעד רחב של סימפטומים גופניים, רגשיים, קוגניטיביים והתנהגותיים.

רוב הטראומות, שקשורות לערך העצמי שלנו, מקורן בעיקר בשבעת השנים הראשונות של ילדותינו, אולם הרגישות ממשיכה עד גיל 13/14. עד גיל 7 לילדים אין אפשרות לעשות הבחנה מה נכנס ללא מודע שלהם ומה לא. אין מנגנון בקרה. אין מי שיגיד "לא!". אין מי שיתנגד לכניסה של מידעים למערכת. אין מי שעושה הבחנה מה נכון או מה לא. אין שומר סף, שלא נותן לחומרים (קולות, צלילים, מראות, התנהגויות, מצבים) להיכנס ללא מודע של הילד. כך קורה, שכל מה שנאמר, נשמע וכו', נכנס למערכת האישית כאמת וכך נוצרות טראומות נפשיות, אמונות שגויות על העצמי, שמשפיעות לאורך שנים ומנהלות את האדם מבפנים, גם בבחרותו. 


ילדים חווים טראומה, כאשר הם מרגישים לא מוגנים. מיליוני התנהגויות הוריות יכולות לגרום לתינוקות ולילדים להרגיש לא מוגנים, מיחס אלים ממש, עד פרצוף לא במקום או התעלמות. אלו יכולים לגרום לילד להרגיש לא מוגן, פגוע. עולם המבוגרים (הורים, מורים, קרובי משפחה, שכנים וכו'), בגילאים הללו, אם אינו רגיש ומודע למה שמעשיו, דבריו והתנהגותו יכולים לגרום לילד, הוא בבחינת פיגוע ממש, למערכת השברירית הילדית. הפוגעים האחרונים בעצמם (לרוב לחלוטין, שלא במודע), הינם קורבנות של עולם המבוגרים של זמנם. מערכות אנוש והמוח האנושי בנוי כך, שאנחנו מחפשים תמיד להגן על עצמנו. זהו מנגנון הישרדותי, אשר נועד לשמור על המין האנושי, ברמה של הגוף הפיזי והאישיות בכללה.

כאשר המערכת האנושית נכנסת למגננה, בגלל שאירוע מסוים התפרש כמתקפה, או איום, או חוסר מוגנות, התחושה הראשונה הבסיסית, הינה חוסר אונים. אם הילד חסר אונים נגד סיטואציה מאיימת, ברמה הפיזית, אנרגטית, רגשית, הוא צריך לחפש בתוכו את מערכת ההגנה שיש באמתחתו. 

כמו הילד, גם המבוגר, מתמודד עם טראומה (חוסר מוגנות ששוות ערך מבחינת המערכת הנפשית לחוסר אונים) באותה צורה. יש אנשים, שמתמודדים על ידי תגובה מופנמת ויש אנשים, שמתמודדים על ידי תגובה מוחצנת, בדרך כלל תקיפה. כך, למעשה, טראומות מן העבר, הופכות ילדים להיות אלימים, בוטים, כעסנים, סוציופתיים וכדומה, אם תכונת מזג בסיסית שלהם, גוררת את תחושת הטראומה שלהם למצוא פתרון בכיוון המוחצן. אחרים מחליטים החלטות, שגוררות מופנמות יתר, החלטות הרות גורל של ביטול עצמי, האשמה עצמית ועוד, המשתקות ומכבידות על ההתפתחות בהמשך דרכם. 

אירוע טראומטי מן העבר, שהינו שורש להרבה התנהגויות מגבילות בהווה, המפריעות לבניית העתיד של האדם, נקרא - נקודת נצירה.

לקביעת שיחה טלפונית בת 30 דקות, ללא עלות וללא מחויבות, להתאמת אימון רגשי לביטחון עצמי, חיזוק הערך האישי והגשמת ייעודך, לחצו על הלינק למטה, להשארת פרטים בטופס מילוי הפרטים

https://couching.minisite.ms/n/169124


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.