1 דקות קריאה
30 Jun
30Jun

אנשים יכולים להתווכח על אמיתות רבות, כשכל אחד חושב, שהוא צודק מהזווית שלו, אולם ישנה אמת אחת, שכולם בלי יוצא מן הכלל, חושבים שהיא חיונית, כדי שילדים ומבוגרים יוכלו להשיג את מטרותיהם וזה הקשר ההדוק בין ביטחון עצמי והערכה העצמית להצלחות בחיי האדם. 

אפשר לפתח התנגדות לעצם הרעיון של חובת ההצלחה של האדם בחייו ומה זאת בכלל הצלחה, אולם אי אפשר לסרב לעובדה הגלויה, שיש קורלציה (הקבלה) בין ביטחון העצמי להצלחה או אי הצלחה, כמו גם שמחה ואושר ותחושת הגשמה עצמית או החוסר בתחושה זו, בחיי אדם.

כאשר אנשים בטוחים בעצמם, הם מצליחים במגוון של יישומים, שאחרים, שאינם עם אותו ביטחון עצמי, יאבקו להגשימם:

💝 פיתוח פרויקטים בחייהם, בתחום האקדמי, המקצועי, העסקי או אחר.

💝 יודעים לעמוד על שלהם.

💝 יודעים לחשב ולקחת סיכונים.

💝 יודעים לקבל החלטות קשות.

💝 להתגבר על מצבים שליליים העלולים להופיע לאורך חייהם.

💝 להתנגד לסמכויות חיצוניות, כאשר האחרונות מראות ביטויים של שתלטנות יתר.

💝 אפשרות לסרב פקודה, כאשר הפקודה הזאת אינה מסורית.

💝 להתנהג שונה, גם באופן קיצוני, אם התנהגות זו משרתת אידיאל גבוהה ונעלה לאדם ולאנושות.

ועוד...


מרגע לידתם תינוקות לומדים מיומנויות שונות וכישורי חיים בקצב מואץ. במקביל ללימוד מיומנויות אלו, ילדים אוגרים אל תוך הווייתם את הביטחון להשתמש בהן. ביטחון עצמי גבוהה, זה משהו שילדים, בדרך כלל נולדו איתו באופן טבעי והוא זכותם מלידה. אולם, אם הוריהם חיו חיים חסרי אהבה בעצמם וקיבלו חינוך נוקשה מדי ולא עברו תיקון נפשי על ידי טיפול או אימון לרגש, נפש וכו', אזי יש סיכוי גבוהה, שלא ידעו תמיד להגיב בצורה נכונה להתנהגות ילדיהם ובכך שיטיחו בהם, בחוסר סבלנות, בקשות, שאינן מתאימות לגיל הילד, כמו בבקשה ממנו שיתנהג כמו מבוגר, דבר שהילד אינו מסוגל בעליל לעשות, הרי שבכך הם מפחיתים, לאט לאט, אך בנחישות, ממאגר הביטחון העצמי של התינוק ואחר כך הילד ובהמשך הנער וכו'. 

זאת הסיבה לכך, שככל שילדים גדלים, הביטחון העצמי שלהם נהייה מרכיב חשוב, לעיתים אף יותר, מאשר הכישורים עצמם, שהם רוכשים, ללא הרף. כאשר הילד גדל באופן בריא והוריו מסוגלים להכיל אותו, בכל אחד משלבי התפתחותו המשתנים, הילד מתפתח בצורה מלאה ובד בבד עם כישוריו, הוא מפתח את הביטחון העצמי, שהינו כמו משב רוח ממריץ, הממלא את יכולותיו בחיים וכוח. 

ככל שילדים מתפתחים, הביטחון העצמי שלהם הינו חשוב לא פחות, מאשר הכישורים שהם מפתחים. במצבים של התפתחות בריאה, ילדים צריכים ללמוד להאמין ביכולות שלהם וכן אמורים ללמוד, כי הם מסוגלים להתאושש מכישלון ולהחזיר לעצמם את השליטה במצב, גם ובמיוחד כשאינם מצליחים במשהו ספציפי, כך שיכולו לחוש מועצמים ולהפיק את המקסימום מהכישורים הייחודיים שלהם. 

לדוגמא, ילד נוסע על קורקינט. הוא מצליח בצורה יוצאת דופן. הוא נוסע מהר ואימו רצה אחריו וחוששת, שהוא יחצה את הכביש בלי כוונה או עם. היא עוצרת אותו בחשש ומפעילה קולות של פחד. הילד מתכווץ וההתניה שלו היא להימנע מלנסוע בשיא יכולותיו. הוא נעצר באיזשהו שלב ולא חוצה את תקרת הזכוכית של עצמו. הוא יודע כעת מתי לעצור. אם התחושה של האם הייתה חדה והפחד היה חזק והיא ליוותה את תהליך העצירה של בנה הכישוני על קורקינט, בצעקה חרדתית, מלווה בהפחדה עסיסית, יש מצב שהילד לא רק ידע מתי לעצור, אלא יעצור קצת לפני הסכנה. ואחר כך קצת לפני וייתכן שעוד כמה פעמים של נזיפות חרדתיות כאלו מצד אימו והוא ישתתק ויפחד לצאת למסע מלכתחילה או שהביטחון העצמי שלו ביכולותיו יפגע מהפחד, שאם יצליח, יתקל תמיד בחשש מהלא מודע המפחיד והמרתיע. 

ביטחון עצמי מחזק את ההערכה העצמית של אנשים, מעודד אותם להיות יצירתיים ומאפשר להם לקחת סיכונים ולהיות חדשניים, כלומר ביטחון עצמי הינו המנוע להצלחה. זאת הסיבה עד כמה חשוב לתת לילד את התחושה בביטחון של ההורים שלו במסוגלות שלו לקחת סיכונים וגם לתת לו את התחושה, שהוא יכול לשפוט מצבי קיצון בעצמו ולקחת אחריות עליהם במינון הנכון. 

אין בית ספר שמחנך הורים להיות הורים מוצלחים. (אמנם יש את מכון אדלר להורות, אולם הוא טיפה בים ואינו מקיף את כל שלבי התפתחות הילד והתגובה וההתנהגות הנאותה בהם) אם היה אחד כזה, האנושות והעולם כולו היו נראים אחרת. זהו מקום ריק, המחכה למילויו על ידי מנהיג מחנך, שיעשה שינוי משמעותי וייתן חינוך להורים, איך להיות כאלה מוצלחים, עד כדי כך, שלפחות לא יהרסו לילדיהם את הביטחון העצמי ועימו את יכולותיהם ובמקרה הטוב, יגדלו מנהיגים אמיצים, שיודעים לקחת אחריות ולחשב סיכונים. 

למעשה, האמון של האדם בעצמו מאפשר או מונע ממנו לבצע פעולות מסוימות וגם מסייע או פוגע ביכולות לפתח ולשמור על קשרים בינאישיים. יתרה מכך, ביטחון עצמי גבוהה מאפשר לאדם למצוא גישה חיובית מול בעיה או קונפליקט, להיות בעל נראות להיות מסוגל לבקש ולהציע הצעות חדשניות לאנשים, שאחרים חוששים מלפנות אליהם וכן להתגבר על אתגרים ומכשולים. 

והכל מתחיל מילדות בריאה, הורים אוהבים וחכמת גידול הילד...

לפרטים נוספים על אימון לביטחון עצמי בילדים ומבוגרים 

לחצו על הלינק למטה

https://couching.minisite.ms/n/169124


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.